Destek Patent, şirket için özel olarak bestelenen melodiyi, Türk Patent Enstitüsü’ne başvurarak tescil ettirdi.

Destek Patent’ten yapılan açıklamaya göre, tescille koruma altına alınan beste, Türkiye’nin ilk “Türk Ses Markası” olarak kayıtlara geçti.

Destek Patent A.Ş. Genel Müdürü Kemal Yamankaradeniz, konuya ilişkin değerlendirmesinde, ses markasının da tıpkı ticaret ve hizmet markası gibi tescil edilebileceğini belirterek, fikri hakların, ihtiyaçlar geliştikçe buna paralel gelişim gösterdiğini kaydetti.

Yeni ihtiyaçların yeni düzenlemeleri beraberinde getirdiğini dile getiren Yamankaradeniz, ses markasının tescilinin de bu gelişimin bir sonucu olduğunu, Destek Patent’in de değişen ve gelişen tanıtım ihtiyaçları doğrultusunda bu kararı aldığını ifade etti.

Pazarlama faaliyetleri doğrultusunda kendilerine özel bir melodi geliştirmek istediklerini anlatan Yamankaradeniz, JingleTürk firması ile yaptıkları çalışmalar sonucunda ortaya çıkan besteyi de, Türkiye’nin ilk Türk Ses Markası olarak tescille koruma altına aldıklarını bildirdi.

Markaların reklamlarda, kampanyalarda kullandığı melodilerin kullanım sıklığının çoğalmasıyla tüketici nezdinde de bilinirliğinin arttığını anlatan Yamankaradeniz, ürün-marka ilişkisinin hatırlanması açısından da müziğin her geçen gün daha da önem kazandığının altını çizdi.

JingleTürk Genel Müdürü Bülent Cenkçi de, yaptıkları besteyi geçmişten günümüze, gelenekselden teknolojiye konsepti üzerine oturttuklarını, bestenin her ülkede en ilkelinden en komplikesine kadar tüm müzik aletlerinin çalabileceği bir melodi olduğunu kaydetti.

Verilen bilgiye göre ses markası, duyulduğu zaman, belirli bir işletmenin mal veya hizmetini çağrıştıran sesli işaretlere deniyor. Klasik anlamda yazılı veya görsel olarak ifade edilen markalar gibi sesler de birer marka olarak tescille korunabiliyor.

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ilk-turk-ses-markasi-tescillendi-11330318

Yorum Yaz

Gerekli alanlar (*) ile gösterilmiştir. Eposta adresiniz paylaşılmayacak, lütfen geçerli adresinizi yazın.

Kullanabileceğiniz HTML etiketleri ve özellikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>