Destek Patent’ten yapılan açıklamaya göre, yapılan beste Türkiye’nin ilk “Türk Ses Markası” olarak kayıtlara geçti.

İlk “Türk Ses” markasının sahibi Destek Patent A.Ş. Genel Müdürü Kemal Yamankaradeniz “Ses markası tıpkı ticaret ve hizmet markası gibi tescil edilebilir. Fikri haklar, ihtiyaçlar geliştikçe bunun ile paralel gelişim gösteren bir konu. Yeni ihtiyaçlar yeni düzenlemeleri beraberinde getiriyor. Ses markasının tescili de bu gelişimin bir sonucu.

Biz de değişen ve gelişen tanıtım ihtiyaçlarımız doğrultusunda bu kararı aldık” dedi.
Destek Patent olarak faaliyet gösterdikleri 26 yıldır kendi sektörlerinde her zaman ilkleri yaptıklarını belirten Yamankaradeniz, “Pazarlama faaliyetleri doğrultusunda kendilerine özel bir melodi geliştirmek istediklerini, JingleTürk firması ile yaptıkları çalışmalar sonucunda ortaya çıkan besteyi de Türkiye’nin ilk “Türk Ses Markası” olarak tescille koruma altına aldıklarını” söyledi.

Markaların reklamlarda, kampanyalarda kullandığı melodilerin kullanım sıklığının arttıkça tüketici nezdinde de bilinirliğinin de arttığını belirten Yamanakaradeniz, ürün-marka ilişkisinin hatırlanması açısından da müziğin her geçen gün daha da önem kazandığının altını çizdi.Nike Pas Cher France, Ses markasına konu olan melodiyi telefon santrallerinde bekleme müziği, reklamlarda jingle, düzenledikleri toplantılarda fon müziği olarak kullandıklarını belirten Yamankaradeniz “Hatta bazı arkadaşlarımızın cep telefonları da arandıklarında bu melodi ile çalıyor” dedi.

İlk Türk ses markasının bestecisi olan JingleTürk’ün Genel Müdürü Bülent Cenkçi de böyle bir projenin içinde olmaktan mutlu olduklarını söyledi. Yaptıkları besteyi “geçmişten günümüze, gelenekselden teknolojiye” konsepti üzerine oturttuklarını ifade eden Cenkçi,Chaussures Nike Pas Cher, “Bestemiz yeryüzünün her ülkesinde, en ilkelinden en komplikesine kadar tüm müzik aletlerinin çalabileceği bir melodi. Kısa zamanda Destek Patent’le bütünleşeceğine inanıyorum” dedi.

Verilen bilgiye göre ses markası; duyulduğu zaman, belirli bir işletmenin mal veya hizmetini çağrıştıran sesli işaretlere deniyor.

Tıpkı bilinen klasik anlamda yazılı veya görsel olarak ifade edilen markalar gibi sesler de birer marka olarak tescille korunabiliyor. Herhangi bir sesin, marka olarak tescil edilebilmesi için ayırt edici olması gerekiyor. Nike Pas Cher Homme,Bir motosiklet sesi ya da cep telefonu melodisi de ses markası olarak tescillenebiliyor.

Kaynak: http://www.iha.com.tr/haber-ilk-turk-ses-markasi-tescillendi-63958/

Yorum Yaz

Gerekli alanlar (*) ile gösterilmiştir. Eposta adresiniz paylaşılmayacak, lütfen geçerli adresinizi yazın.

Kullanabileceğiniz HTML etiketleri ve özellikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>